top of page

Nasze zdrowie bezcenne

Profilaktyka

Relaks, kolorowa dieta, diagnostyka

RELAKS, KOLOROWA DIETA, BADANIA PROFILAKTYCZNE

Relaks dodaje energii i inspiruje. Badania nad psychologią pozytywną wykazały, że zajęciom rekreacyjnym towarzyszy ich własny rodzaj „pozytywnego” stresu, który stymuluje, angażuje i wprowadza w stan łagodnej mobilizacji - w którym jesteśmy tak pochłonięci tym, co robimy, że nawet nie zauważamy upływającego czasu. Rezultatem jest poczucie zmotywowania i wypełenienia energią. Jeśli czujemy niedostatek inspiracji, spróbujmy poświęcić nieco czasu na zajęcia relaksujące: idźmy na spacer lub pobiegajmy w słońcu, usiądźmy na łonie natury, bawmy się przy muzyce, piszmy dziennik lub rysujmy. Ponowne skupienie energii pozwoli wrócić do równowagi, wypoczętym i z nową perspektywą.

Plan żywieniowy, który pomaga kontrolować wagę, obejmuje różnorodne zdrowe potrawy. Dodaj szereg kolorów do swojego talerza i pomyśl o tym jak o jedzeniu tęczy. Ciemne, liściaste warzywa, pomarańcze i pomidory - a nawet świeże zioła - są pełne witamin, błonnika i minerałów. Dodanie mrożonej papryki, brokułów lub cebuli do gulaszu i omletów daje im szybki i wygodny zastrzyk koloru i wartości odżywczych. Rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych nie jest tak zagmatwane ani tak restrykcyjne, jak wiele osób sobie wyobraża. Badania pokazują, że ludzie, którzy zdrowo się odżywiają, znacznie obniżają ryzyko chorób serca, cukrzycy, ale także nowotworów i innych chorób przewlekłych.

Bez badań profilaktycznych rozpoznanie choroby następuje dopiero po wystąpieniu objawów, jednak choroba często zaczyna się znacznie wcześniej. Nawet przy braku objawów choroba może zostać wykryta za pomocą testu przesiewowego. Odstęp czasu między możliwym wykryciem przez badanie przesiewowe a późniejszym wykryciem po objawach to tzw. „wykrywalna faza przedkliniczna”. Wykrycie choroby w tym okresie umożliwia  wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, a to z kolei zaowocuje lepszym wynikiem terapii. 

PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY

Prawdziwa rewolucja w diagnostyce raka szyjki macicy dokonała się dzięki opublikowaniu  w latach 20-tych XX wieku pracy opisującej zmiany zachodzące w komórkach szyjki macicy. Klasyfikacja oceny preparatów cytologicznych opracowana przez jej autora Georgiosa Papanicoloau do dziś znajduje zastosowanie, chociaż w ostatnim okresie stopniowo zastępowana jest przez bardziej nowoczesny i dokładny system klasyfikacji Bethesda.

W chwili obecnej profilaktyka raka szyjki macicy polega na przeprowadzaniu cyklicznie badań cytologicznych oraz stosowaniu szczepionki przeciwko niektórym typom wirusa HPV.

Jakość wymazu

Prawidłowo wykonany wymaz cytologiczny powinien zostać wykonany specjalną szczoteczką, która pobiera materiał komórkowy z całej powierzchni szyjki macicy. Aby wynik badania mógł być  wiarygodny, w ocenianym materiale musi znajdować się odpowiednia ilość komórek z kanału szyjki, strefy przejściowej (w tym miejscu najczęściej powstają zmiany nowotworowe) oraz z tarczy szyjki macicy. W kolejnym etapie komórki rozprowadzane są na szkiełku mikroskopowym i utrwalone.

Odwiedź stronę BEZPIECZNA CYTOLOGIA i dowiedz się więcej.

Co zrobić, jeśli wstydzicie się lub boicie wizyty u lekarza ginekologa?

Jak sobie radzić, gdy pojawia się problem z dostępnością wizyty u ginekologa?

 

W niektórych krajach zmodyfikowano moduł postępowania dla badań profilaktycznych w celu wykrywania raka szyjki macicy i jako pierwsze w kolejności badanie zaleca się wykonanie testu wykrywającego wirusa HPV. Dopiero kiedy wynik jest dodatni (tzn. że wirus jest obecny), kobieta kierowana jest na dalsze badania (cytologia, test immunocytochemiczny, kolposkopia). W Polsce też zdarza się, że niektórzy lekarze stosują tę kolejność. Materiał do badania pobiera lekarz ginekolog (ew. położna) podczas wizyty. Można też w tym przypadku skorzystać ze wspomnianej nowości i samodzielnie w domu pobrać materiał przy pomocy szczoteczki EVALYN BRUSH® przeznaczony do wykonania testu HPV. Następnie już z wynikiem można udać się do lekarza, który zaproponuje dalsze postępowanie.

Czytaj więcej o Evalyn Brush...

Inne tematy: ozonoterapia, leczenie bólu

Szczoteczka Rovers Evalyn Brush

Rovers Evalyn Brush

Samopobieranie wymazu

Polecane placówki, które wykonują analizę materiału z samopobrania metodą EVALYN BRUSH

bottom of page